Kartki - kategorie
Kartki - dodatki
Najlepsze kartki
Wyszukiwarka
Statystyki

Kartki świąteczne na Boże Narodzenie


Boże Narodzenie jest w religii chrześcijańskiej jednym z głównych świąt. Obchodzone jest 25 grudnia, w dzień narodzin Jezusa Chrystusa. Święto to zostało wprowadzone w IV w. W Polsce zwyczaje bożonarodzeniowe czerpały w przeszłości z obrządków słowiańskich i zwyczajów ludowych. W czasach obecnych najpopularniejszymi symbolami Bożego Narodzenia jest choinka, kartki świąteczne, życzenia bożonarodzeniowe, Wigilia, szopka, żłobek, śpiewanie kolęd i pasterka. Zwyczaj ubierania choinki sięga starożytnej Grecji. W naszym kraju rozpowszechnił się w XIX wieku. Od dawna trwa dyskusja jaka choinka na Boże Narodzenie jest lepsza: sztuczna czy prawdziwa. Na bazie tych rozważań w ostatnim czasie coraz popularniejsze staja się choinki nietypowe, np. wykonane z drewna lub elementów stalowych, którym nadaje się odpowiedni kształt mający przyciągać uwagę osób podziwiających taką awangardową choinkę. Życzymy wszystkim zdrowych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia i zachęcamy do wysyłania naszych kartek świątecznych.

12 3 4 ... 78 »
Historia powstania kartki świątecznej jest historią trzech ludzi. Każdy z nich na swój sposób wynalazł lub wykorzystał pomysł składania życzeń bożonarodzeniowych przy pomocy karty z nadrukiem i dopisanymi życzeniami.
W roku 1841 Szkot Charles Drummond stworzył pierwowzór świątecznej karty z kolorowym nadrukiem i życzeniami i umieścił go w witrynie wystawowej swojego sklepu. Kartka wzbudziła duże zainteresowanie. Zainspirowany tym pomysłem, jego przyjaciel Thomas Sturrock stworzył pierwszą kartkę na święta. Rok później, w 1842, młody, zaledwie szesnastoletni londyński artysta William Egley na małym kartoniku z kolorowym nadrukiem dopisał życzenia i wysłał ją do swojego przyjaciela pocztą. Była to pierwsza wysłana kartka na Boże Narodzenie. William robiąc to nie znał pomysłu Sturrocka. Trzecią osobą, której zawdzięczamy pomysł na kartkę tego typu był sir Henry Cole w roku 1843. Przesyłał on swoim znajomym życzenia z okazji świąt z ręcznie wypisywanym tekstem. Znudzony mozolną pracą poprosił znajomego grafika o wykonanie pocztówki z rysunkiem i z gotowym tekstem. Grafika tak mu się spodobała, że kazał ją powielić i w takiej formie rozesłał do przyjaciół. Rok później zamówił 1000 sztuk kartek licząc na dochód z ich sprzedaży. Niestety nie sprzedał ani jednej karty. Dopiero przy następnej próbie przed kolejnym Bożym Narodzeniem do życzeń świątecznych dołączył życzenia noworoczne. Kartki sprzedały się błyskawicznie? Tak zaczęła się zawrotna kariera kartek świątecznych.
Kartki świąteczne stanowią 45% wszystkich wysyłanych na świecie pocztówek. 85% pocztówek na Boże Narodzenie kupują kobiety. Louis Prang jako pierwszy drukował kartki na święta w USA (rok 1875). W roku 1881 rocznie produkował 5 milionów takich kart. W roku 1949 UNICEF uruchomił swój program z kartkami charytatywnymi. Pierwszą oficjalną kartkę z okazji świąt wysłaną z Białego Domu nadał prezydent Dwight Eisenhower. Rekordzista nadał z okazji jednych świąt prawie 63 tysiące kartek. Taką ilością pocztówek można zakryć całe boisko piłkarskie. W roku 2001 za kwotę 35 tysięcy dolarów zakupiono na aukcji jedną z pierwszych kartek wysłanych przez sir Cola. Była to kartka, którą Anglik wysłał do swojej babci.
Święto Bożego Narodzenia obchodzono już w IV wieku. Nie od zawsze Boże Narodzenie obchodzono 25 grudnia. Pierwszy termin, jaki ustanowiono przypadał na 2 lub 6 stycznia. Później dokonywano zmian tego terminu na 25 lub 28 marca, w kolejności na 18 lub 19 kwietnia a nawet na 20 maja. Dopiero na początku V wieku, po długich obradach w Kościele, ustalono wspólną datę dla wszystkich chrześcijan, datę, którą mamy do dziś. Wigilia tak bardzo uroczyście jest obchodzona tylko w Polsce.
Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia był dniem spotkań rodzinnych, ale także poświęcano go na wróżby matrymonialne zarówno dla dziewcząt, jak i chłopców. Drugi dzień świąt, zwany dniem świętego Szczepana, również miał swoje znaczenie. Tego dnia, jeszcze na początku XX wieku panowie przyjmowali służbę, która miała im służyć przez kolejny rok. Targu dobijano w karczmach i kończyły się niejednokrotnie głośnymi zabawami.
W tymże właśnie okresie, symbolem świąt stała się jemioła, która była symbolem zgody, wybaczenia, pojednania i skruchy. Pod jemiołą skradano pocałunek upatrzonej osobie. Zwyczaj ten przywieziono z Anglii. W obrządku świąt Bożego Narodzenia znajdziemy wiele ze starożytnego rytuału kultu Słońca. Stąd pokarmom nadawano znaczenie symboliczne. Przykładowo śliwki miały odpędzać złe moce i dawać wieczne życie. Podawane jabłka miały zagwarantować miłość, pokój i zdrowie. Kobiety spożywały je, aby być bardziej płodne. Gruszki, tak jak śliwki, miały przedłużać życie, dawać szczęście, w tym w formie bogactwa. Figi i daktyle miały dawać płodność i dostatek. Najwięcej magicznych mocy przypisywano miodowi, który miał przede wszystkim chronić przed złem. Z tego powodu, z miodu wykonywano między innymi pierniczki, którym nadawano odpowiedni symboliczny kształt. Przykładowo ciastka w kształcie gwiazdek, miały chronić przed złem, a ciastka w kształcie dzwonków, miały odpędzać złe duchy. Podstawą wielu świątecznych biesiad były ryby. Uznawano je za źródło zdrowia i siły. Podawano je w różnych formach, od duszonych, do smażonych, przez gotowane. Również podawano różne zupy z ryb. Według wierzeń spożywanie ryb podnosiło zdolności intelektualne. Spożywanie drobiu, a dokładniej gęsi dawało łączność między ziemią a niebem. Dopiero z czasem do menu świątecznego dołączył indyk.

FAQ  Kontakt   Regulamin   Polityka prywatności
Zabrania się kopiowania i wykorzystywania kartek poza serwisem
.:: Copyright 2002-2017 WMsoft All Rights Reserved. Powered Ek@rtka STD ::.