Kartki - kategorie
Kartki - dodatki
Najlepsze kartki
Wyszukiwarka
Statystyki

Kartki walentynkowe


Walentynki to w naszym kraju stosunkowo młode święto. Mamy z nim do czynienia od około 25 lat, czyli od początku lat dziewięćdziesiątych. Jednakże, jak w wielu innych miejscach trafiło u nas na bardzo podatny grunt. Z tego powodu popularne stały się kartki walentynkowe, których ciekawe przykłady możecie Państwo zobaczyć poniżej... E-kartki z okazji Walentynek zostały przygotowane specjalnie z myślą o tym święcie. Dzięki nim, można łatwo urozmaicić obchodzenie Walentynek i zaskoczyć ukochaną osobę poprzez specjalnie dedykowaną dla niej kartkę na Walentynki. Pod kartkami walentynkowymi znajdziecie Państwo krótki artykuł traktujący o tym święcie wszystkich zakochanych. Zapraszamy do tej kategorii naszych e-kartek w czternastym dniu lutego!!!

12 3 4 ... 34 »
Historia Walentynek bierze swój początek w starożytnym Rzymie w III wieku naszej ery. Właśnie wtedy, za panowania cesarza Klaudiusza II obowiązywał zakaz zawierania przez młodych mężczyzn związków małżeńskich. Uważano wtedy, że legionista bez rodziny jest lepszym żołnierzem, niż ten, który posiada własną rodzinę. Zakaz ten zdecydował się jednak złamać święty Walenty i potajemnie udzielał ślubów młodym osobom. Za tą działalność został wtrącony do więzienia. W czasie odbywania kary zakochał się nasz Walenty, wtedy jeszcze nie święty, w córce strażnika. Nie uchroniło go to jednak od kary śmierci. W przeddzień jej wykonania wysłał do swojej wybranki list opatrzony słowami "Od Twojego Walentego". Dzień później, 14 lutego 269 roku, został stracony.
Początków obchodzenia Walentynek można doszukiwać się już w średniowieczu. Wtedy to na zachodzie Europy w wyniku zainteresowania żywotami świętych przypomniano sobie o Świętym Walentym. We Francji obdarowywano wtedy drugą osobę niewielkim upominkiem, a pierwsza kartka walentynkowa została wysyłana w Anglii. Nadał ją uwięziony w Tower książę Orleanu, Karol. Od tego momentu kartki z okazji Walentynek stawały się coraz popularniejsze. Wraz z osadnikami przedostały się na kontynent amerykański i przeżyły prawdziwy rozkwit.
Do naszego kraju Walentynki przywędrowały na początku lat 90 ubiegłego wieku. Od razu zyskały dużą popularność. Jednocześnie wiele osób, krytykuje to święto, widząc w nim nadmierną amerykanizację rodzimej kultury i zagrożenie dla innego naszego święta, pokrywającego się swoim charakterem z Walentynkami - z Nocą Kupały, inaczej zwanymi Sobótką, którą obchodzi się w nocy z 21 na 22 czerwca.

FAQ  Kontakt   Regulamin   Polityka prywatności
Zabrania się kopiowania i wykorzystywania kartek poza serwisem
.:: Copyright 2002-2017 WMsoft All Rights Reserved. Powered Ek@rtka STD ::.