Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/rynkor/public_html/modules/mod_naglowek.php on line 691
| E-kartki.net.pl


Kartki - kategorie
Kartki - dodatki
Najlepsze kartki
Wyszukiwarka
Statystyki

Warning: Division by zero in /home/rynkor/public_html/modules/mod_fun_limit.php on line 33

Warning: mysql_num_rows(): supplied argument is not a valid MySQL result resource in /home/rynkor/public_html/modules/mod_kategorie.php on line 273
Historia powstania obchodów dnia urodzin jest historią wielopłaszczyznową i wielokulturową. Rozróżniamy jednak dwa źródła powstania tej tradycji. Jedna z nich jest starsza, druga - co oczywiste młodsza.
Pierwsze z tych źródeł sięga starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Człowiek od zarania dziejów starał się usystematyzować świat otaczający go. Robił to po to, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Według człowieka z tamtych czasów, otoczenie, które można policzyć, zmierzyć czy też w jakiś inny sposób ogarnąć rozumem to otoczenie bezpieczne i spokojne. Wymyślono sposoby na liczenie dni, lat i innych czasookresów. Skoro więc można było zmierzyć czas to można też było zmierzyć czas od narodzin danego człowieka. Oczywiście początkowo zajmowano się takim liczeniem tylko w stosunku do królów, faraonów i innych najważniejszych ludzi w państwie. Dzięki temu można na przykład było policzyć czas panowania jakiejś dynastii. W miarę jak społeczeństwa się rozwijały zachodziła potrzeba wykonywania wszelkiego rodzaju spisów ludności etc. A w takim spisie oznaczenie człowieka nie tylko po jego imieniu i nazwisku ale także po ilości lat od urodzin stanowiło doskonały sposób na poprawę dokładności tych spisów.
W starożytnym Rzymie obchodzenie urodzin miało troszkę inne podłoże. Wierzono, że każdy człowiek ma swojego ducha, który się nim opiekuje. Ten duch, zwany Geniuszem (od łac. Genius - poczynać życie) rodził się wraz z człowiekiem i wraz z nim umierał. Tego ducha, który miał w sobie boski pierwiastek, należało odpowiednio czcić. Robiono to po to, aby Geniusz szczęścił swojemu podopiecznemu w każdym aspekcie życia. A jak może być lepsza ku temu okazja niż dzień urodzin?
Duch ten miał odpowiednik w wielu kulturach. W mitologii nordyckiej była to Fylgia, w egipskiej Ka a w słowiańskiej Dola. Również starożytna Grecja ma swój odpowiednik Geniusza.
Drugą wersją powstania tradycji obchodzenia urodzin jest wersja astrologiczna. Mówi ona, że istniała wiara, że w dniu urodzin słońce znajdowało się w takiej samej pozycji co przy narodzinach. A w tak szczególnej chwili musiało człowieka spotkać szczęście. Była to więc doskonała sposobność do świętowania takiej chwili. Jubilat ciesząc się ze swojego szczęścia pragnął aby cieszyli się i inni. Bliscy chcąc "dopomóc" szczęściu jubilata obdarowywali go upominkami. Tak narodził się zwyczaj dawania prezentów urodzinowych.
Która z tych wersji jest prawdziwa? Z całą pewnością obie nachodzą na siebie na różnych płaszczyznach i są przyczyną, dla której dziś urodziny to powszechnie obchodzone święto.

FAQ  Kontakt   Regulamin   Polityka prywatności
Zabrania się kopiowania i wykorzystywania kartek poza serwisem
.:: Copyright 2002-2018 WMsoft All Rights Reserved. Powered Ek@rtka STD ::.