Kartki - kategorie
Kartki - dodatki
Najlepsze kartki
Wyszukiwarka
Statystyki

Kartki urodzinowe


Każdy z nas, co roku, z niecierpliwością czeka na swoje urodziny. Jest to jedno z najważniejszych dni w roku dla wielu z nas. Z tej okazji zachęcamy do wysyłania innym, oczywiście oprócz innych upominków, naszych kartek urodzinowych przygotowanych specjalnie na tą okazję. Mamy takich kartek już ponad 550 sztuk. Warto więc przeglądnąć nasze zbiory urodzinowych e-kartek i mieć już wcześniej wybranych pocztówki, które nam odpowiadają aby w odpowiednim momencie wysłać je przyjacielowi, członkowi rodziny lub znajomemu. Takie kartki z okazji urodzin sprawdzą się wspaniale szczególnie wtedy, gdy nie mamy możliwości spotkać się z solenizantem osobiście. Wtedy można wysłać mu internetową e-kartkę dedykowaną właśnie na okoliczność urodzin. Na pewno zapamięta wtedy swój dzień urodzin i uświetni ten wyjątkowy dzień.

12 3 4 ... 41 »
Historia powstania obchodów dnia urodzin jest historią wielopłaszczyznową i wielokulturową. Rozróżniamy jednak dwa źródła powstania tej tradycji. Jedna z nich jest starsza, druga - co oczywiste młodsza.
Pierwsze z tych źródeł sięga starożytnego Egiptu i Mezopotamii. Człowiek od zarania dziejów starał się usystematyzować świat otaczający go. Robił to po to, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa. Według człowieka z tamtych czasów, otoczenie, które można policzyć, zmierzyć czy też w jakiś inny sposób ogarnąć rozumem to otoczenie bezpieczne i spokojne. Wymyślono sposoby na liczenie dni, lat i innych czasookresów. Skoro więc można było zmierzyć czas to można też było zmierzyć czas od narodzin danego człowieka. Oczywiście początkowo zajmowano się takim liczeniem tylko w stosunku do królów, faraonów i innych najważniejszych ludzi w państwie. Dzięki temu można na przykład było policzyć czas panowania jakiejś dynastii. W miarę jak społeczeństwa się rozwijały zachodziła potrzeba wykonywania wszelkiego rodzaju spisów ludności etc. A w takim spisie oznaczenie człowieka nie tylko po jego imieniu i nazwisku ale także po ilości lat od urodzin stanowiło doskonały sposób na poprawę dokładności tych spisów.
W starożytnym Rzymie obchodzenie urodzin miało troszkę inne podłoże. Wierzono, że każdy człowiek ma swojego ducha, który się nim opiekuje. Ten duch, zwany Geniuszem (od łac. Genius - poczynać życie) rodził się wraz z człowiekiem i wraz z nim umierał. Tego ducha, który miał w sobie boski pierwiastek, należało odpowiednio czcić. Robiono to po to, aby Geniusz szczęścił swojemu podopiecznemu w każdym aspekcie życia. A jak może być lepsza ku temu okazja niż dzień urodzin?
Duch ten miał odpowiednik w wielu kulturach. W mitologii nordyckiej była to Fylgia, w egipskiej Ka a w słowiańskiej Dola. Również starożytna Grecja ma swój odpowiednik Geniusza.
Drugą wersją powstania tradycji obchodzenia urodzin jest wersja astrologiczna. Mówi ona, że istniała wiara, że w dniu urodzin słońce znajdowało się w takiej samej pozycji co przy narodzinach. A w tak szczególnej chwili musiało człowieka spotkać szczęście. Była to więc doskonała sposobność do świętowania takiej chwili. Jubilat ciesząc się ze swojego szczęścia pragnął aby cieszyli się i inni. Bliscy chcąc "dopomóc" szczęściu jubilata obdarowywali go upominkami. Tak narodził się zwyczaj dawania prezentów urodzinowych.
Która z tych wersji jest prawdziwa? Z całą pewnością obie nachodzą na siebie na różnych płaszczyznach i są przyczyną, dla której dziś urodziny to powszechnie obchodzone święto.

FAQ  Kontakt   Regulamin Polityka Prywatności   Polityka cookies
Zabrania się kopiowania i wykorzystywania kartek poza serwisem
.:: Copyright 2002-2019 WMsoft All Rights Reserved. Powered Ek@rtka STD ::.